Vánoční trhy a návštěva Staroměstské radnice

Praha Rozhledny a vyhlídky pro dospěláky

Vánoční trhy a návštěva Staroměstské radnice

Hledal jsem důvod, proč vylézt na Staroměstskou radnici, letos o adventu jsem ho našel. Pohled z výšky na vánoční trhy. Romantika až na půdu, a to doslova. Abychom si prodloužili zážitek z vánočních trhů, vyrážíme směrem ke Staroměstské radnici, zamýšlejíc vystoupit na radniční věž a podívat se na náměstí pěkně z výšky.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí
Je tu tedy totálně přelidněno. Náměstí vévodí vysoký nazdobený strom, který se každou hodinu, v půl, zhasne, aby se následně za doprovodu ústřední melodie z pohádky Tři oříšky pro Popelku, zase rozsvítil. Najdete zde několik stánků,jak s vánočními pochutinami, tak s klasickými klobásami, nechybí punč, svařák, pečené mandle, samozřejmě trdla. Nechybí ani řemeslné stánky a stánky s charitou. Vše pěkně sladěné do stejného designu. My tu jsme vždy a pouze o víkendu - tak nevím, jak přes týden - ale nám se celým víkendovým odpolednem se line živý zpěv koled a jiných vánočních písní z pódia. Ceny jsou tu ryze evropské (rozuměj 2x takové, co jinde).

Vzhůru vzhůru na věž
Fronta ke kase je dlouhá, ale objevuji informaci: nestůjte ve frontě, kupte si lístky on-line. Takže za 2 minuty mám vstupné zaplacené, ještě jsem ušetřil 40 Kč na každém lístku a u vstupu nečekáme a jdeme rovnou dovnitř. Trošku je mi líto ostatních postávajících, ale cedulka tam byla pro všechny.

Vzhůru můžeme buď pěšky po chodníčku bez schodů, nebo můžeme využít vymoženosti moderní doby a opravdu vkusného výtahu. Tak to jsme opravdu nečekali. Výhled si můžete prohlédnout na fotkách pod článkem. Z prvního patra radnice si ještě můžete prohlédnout Orloj zevnitř, což bohužel zjišťujeme až z letáčku, který jsme si přinesli domů.

Jak se tam dostat
V předvánočním čase a během adventních víkendů zejména je to tu v okruhu několika kilometrů pro auta zakleté. Doporučuju zaparkovat na záchytných parkovištích P+R v okolí linky A metra a dojet metrem na stanici Staroměstská. Parkování 3h zdarma je v OC Nový Smíchov, to by se asi taky dalé. Palladium je totálně přecpané, byť návěstidla na nábřeží hlásí něco jiného. Parkovné je navíc 55 Kč/hod. Ale je to nejbližší místo, kde se zaparkovat s trochou umu a štěstí dá. A pak to jenom už 5 minut pěšky.

Další obrázky

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí (Honza)Vánoční trhy na Staroměstském náměstí (Honza)Výtah na Staroměstskou radnici (Honza)
Staroměstská radnice - výhled na vánoční trhy (Honza)Staroměstská radnice - výzdoba stropu (Honza)Staroměstská radnice - orloj (Honza)

Tipy na výlet poblíž

Botanická zahrada v Praze - Tróji

Botanická zahrada v Praze - Tróji, 3,6 km

Jak stárnu, asi se mi víc a víc líbí kytky a jak to všechno pěkně kvete. Aby bylo stále na co koukat, o to se starají botanické zahrady. A ta nejhlavnější je v nejhlavnějším městě.Malešický park

Malešický park, 8,6 km

Opravdu netradiční park (na české poměry) najdete v pražských Malešicích. V kopci vystavěný oddychový areál budete milovat zejména v horkých letních dnech.Rozhledna Doubravka XIV.

Rozhledna Doubravka XIV., 15,3 km

V lesoparku mezi Černým Mostem a Hostavicemi najdete jednu zvláštní rozhlednu. Tvarem připomíná 3 vzducholodě (prý mám napsat okurky) zaklíněné do sebe. Není až tak moc sešroubovaná, jako nějak zvláštně svázaná. A schodiště vzhůru je zavěšeno od vrchu dolů, takže se trošku houpe.Zámecký park v Průhonicích

Zámecký park v Průhonicích, 17,9 km

Nejhezčí období roku je určitě jaro. Všechno kvete, první sluníčko zahřeje, všichni jsou super naladění. Na jaře rádi chodíváme obdivovat rozkvetlé cokoliv. Kytky, keře, stromy. Letos byl na řadě Zámecký park v Průhonicích.Planespotting - éra pěkně zblízka

Planespotting - éra pěkně zblízka, 19,1 km

Hele letí éro! Naše Terezka sleduje, kde se co na obloze mihne. Počítat umí do tří, takže přesně víme, kolik je letadel na obloze - většinou hodně. A tak přemýšlím, že bysme se na letadýlka přijeli podívat trošku zblízka. Možná né až tak kvůli Terezce, ale tátu to taky baví.Veltruským zámeckým parkem na kole

Veltruským zámeckým parkem na kole, 23 km

Romantická zákoutí s drobnými pavilony, rozmanité mosty přes Mlýnský potok, divočina lužního lesa nebo pohledy do místních polí, luk a sadu. To vše objevíte s komentovanou 100 minut dlouhou cykloprohlídkou po zámeckém parku.