Boreč - kde se sníh nikdy neudrží

České středohoří Do přírody 02/2018

Boreč - kde se sníh nikdy neudrží

Z vrcholu kopce Boreč stoupá i v krutých mrazech teplá pára. Teplotní rozdíl mezi unikajícím vzduchem a okolím bývá až 16 stupňů, takže se v okolí puklin s unikajícím vzduchem neudrží sníh. Teplé mikroklima vyhovuje teplomilným rostlinám které nesnášejí teploty pod nulou.

Národní přírodní památka nemá však nic společného se sopkou, jak by se laicky mohlo zdát. Sopky Českého středohoří jsou mrtvé už desítky milionů let a žádná aktivní vulkanická činnost tady nebyla prokázána. Záhadu, k čemu vlastně uvnitř kopce dochází, vysvětlil roku 1881 pražský univerzitní profesor Jan Krejčí – Boreč je vlastně dutá hora, protkaná složitým puklinovým labyrintem. V zimě ve své spodní části nasává studený vzduch, který stoupá vzhůru, cestou se ohřívá a nahoře se vyfukuje o teplotě 9–10°C. A v létě naopak – studený vzduch proudí dolů.V zimním období se vlivem rychlého zchlazení pára zviditelní a čím větší zima, tím je pára lépe pozorovatelná. Místa, kde lze pozorovat výfuky teplého vzduchu, mají své odborné označení – ventaroly. Těsně u výdechů můžete pozorovat vzácné játrovky a jasně zelené mechy, a jen několik desítek centimetrů nad prohřátými rostlinami visí rampouchy vzniklé kondenzací páry. Vrchol Boreče je jediné místo na území našeho státu, kde roste borečka vzácná, středomořský druh játrovky, který k životu potřebuje vlhko a teplo zároveň. Rostlina byla zařazena na Červený seznam mechorostů ČR, do kategorie kriticky ohrožených.

Přes vrch vede dálková naučná stezka Lovoš–Boreč a okružní naučná stezka Boreč vedoucí z obce Režný Újezd, seznamující turisty s nejatraktivnějšími místy kopce. Naučná stezka Boreč je dlouhá 3 km.

Obrázky

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Zřícenina hradu Košťálov

Zřícenina hradu Košťálov

Hrad Košťálov svůj strategický význam dávno ztratil, ale zase se z něj stal příjemný, pěkný a vcelku i pohodlně dostupný cíl pro výletníky. Na vršku se ocitnete vysoko nad krajinou, takže máte nádherný výhled do okolí. Na straně jedné nížinu Poohří, na straně druhé kopce Českého středohoří, které z roviny vystupují jako kužele do výšky nad okolní terén.

Lovoš

Lovoš

Lovoš tvoří přirozenou dominantu Lovosic. Národní přírodní rezervace Lovoš zaujímá vrcholové a částečně svahové partie dvou vrchů s odlišnou geologickou stavbou. Velký Lovoš (570 m n. m.) se zásaditými čedičovými horninami, Malý Lovoš, též Kybička (489 m n. m.), s kyselejší trachytovou horninou. Hojně jsou zastoupeny chráněné rostliny, např. třemdava bílá, kosatec bezlistý, koniklec luční, bělozářka liliovitá. Bohatá je hmyzí fauna.

Za kozičkama na Černodolský mlýn

Za kozičkama na Černodolský mlýn

Vděčné téma pro děti jsou zvířátka. V našem případě zvířátka a vláčky. A tak jsme zase jednou udělali výlet, kde utratíte za žrádlo pro kozy víc, než za kafe pro sebe.

Procházka Opárenským údolím

Procházka Opárenským údolím

Opárenské údolí je turisticky atraktivní část Českého středohoří mezi obcemi Velemín a Malé Žernoseky. Údolím vede převážně asfaltová cesta, částečně lesní zpevněná cesta. Příjemná procházka nebo cykloprojížďka údolím podél Milešovského potoka nabízí příjemnou relaxační procházku s mírným převýšením.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru