Zubrnický motoráček

České středohoří Zážitky s dětmi s kočárkem se psem 04/2018

Zubrnický motoráček

Zubrnický motoráček jezdí jako turistická výletní linka T3 systému Dopravy Ústeckého kraje. Letos je v provozu od 25.3 do 30.10. vždy o sobotách, nedělích a státních svátcích. Vyráží z Ústí nad Labem - Střekova v 9:50, 11:50, 13:50 a 15:50

Trať z Velkého Března do Zubrnic a dále do Verneřic byla uvedena
do provozu 18. srpna 1890, od 11. září 1890 byla prodloužena do Úštěka. Provoz zajišťovala Rakouská severozápadní dráha. Pravidelný provoz byl ukončen 27. května 1978 a část trati mezi
Verneřicemi a Úštěkem byla odstraněna. V roce 1993 se podařilo jednorázově uspořádat několik jízd zvláštních vlaků z Velkého Března do Zubrnic. Obnovení nepravidelného provozu tzv. „Zubrnického motoráčku“ však bylo oficiálně zahájeno až 27. října 2010.

Obrázky

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Železniční muzeum Zubrnice

Železniční muzeum Zubrnice

Muzeum se nachází na nádraží t.č. neprovozované dráhy Velké Březno - Úštěk. Skládá se z několika expozic zaměřených na historii železniční dopravy (historie a současnost místní dráhy Velké Březno - Verneřice - Úštěk, dobová dopravní kancelář, sbírka historických drezín, expozice staniční a zabezpečovací techniky, histrorická kolejová vozidla).

Naučná stezka vodních mlýnů

Naučná stezka vodních mlýnů

V malebném údolí Lučního potoka se skupina místních nadšenců pustila do tvorby unikátní mlynářské stezky, která návštěvníky seznámí s mlynářským řemeslem. Cílem projektu je zrenovovat pět historických vodních mlýnů z nichž mnohdy nezbylo nic než základy.

Muzeum lidové architektury

Muzeum lidové architektury

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře

Druhou nejvyšší horu Verneřického a pravobřežního Středohoří mají zdejší obyvatelé spojenu zejména s mohutnou betonovou věží televizního vysílače. Málokdo ale ví, že tato hora, položená mezi kaňonem řeky Labe a náhorní plošinou u Verneřic, má vedle Humboldtovy vyhlídky - skalnatého vrcholu se znamenitým výhledem také horskou boudu s občerstvením.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru