Uhelné safari

Ústecký kraj Zážitky pro dospěláky06/2018

Uhelné safari

Uhelné safari je exkurze do těžebních lokalit lomů na Mostecku. Největším lákadlem je podívat se zblízka na práci obřích těžebních strojů, projít se po uhelné žíle. Součástí prohlídky je i návštěva zrekultivovaných území. Jak řekl náš průvodce: stejně se všichni nejvíc těšíte na tu zaprášenou díru do země, naložil nás do terénního busu a vyrazili jsme za dobrodružstvím.

Vršanská uhelná a Severní energetická organizují exkurze do těžebních lokalit a na zrekultivovaná území po těžbě. Veřejnosti tak umožňuje zblízka se seznámit s technologií těžby hnědého uhlí, ale i obnovou krajiny po těžbě. Výlet je vhodný spíše pro tatínky. Určitě ne pro malé děti pod 12 let. Platí se přiměřené výletné. Asi na naftu.

Máte na výběr ze tří tras, první vede do lomu ČSA, druhý na lom Vršany, třetí objíždí území navrácená přírodě.

Pro mě je tenhle industriální výlet fascinujícím důkazem toho, co všechno se dá zvládnout, když se chce, jak ty obrovské a přesto maličkaté stroje do úmoru přemisťují zeminu sem a tam a těží uhlí. Když jste u nic, jsou to pěkné kolosy, když se podívate na měřítko, v jakém mění krajinu, jsou to jako angličáky na pískovišti. Lomem provází průvodci, kteří dříve na šachtě pracovali, takže výklad a historky zcela zasvěcené.

Vyrazili jsme s kamarádem na exkurzi, dozvěděli jsme se o historii a budoucnosti lomu a dolování na Mostecku vůbec, prošel jsem se po uhelné sloji, viděl rypadlo, jak odškrabuje uhlí ze země i jak ho posílá na další zpracování, viděl obrovská rypadla velikosti Petřínské věže, jak odtěžují skrývkové jíly a viděl největší stroje světa odpočívat a vzpomínat jejich zašlou slávu.

Více info

http://www.uhelnesafari.cz/

Jezdí se jednou v týdnu a pak o víkendu. Termíny cca měsíc dopředu, obvykle jsou rychle rozebrané. Alternativou k Uhelnému safari je Offroad safari http://www.offroadsafari.cz , kdy se nejen na práci strojů můžete podívat s komerčním průvodcem.

Obrázky

Uhelné safari, KU800 odtěžuje skrývku (Honza)Rypadlo korečkové, jediné svého druhu na světě (Honza)Ta černá skála, to je uhlí (Honza)Uhelné safari, KU300 (Honza)
Uhelné safari, KU300 (Honza)Uhelné safari, KU300 detail kolesa (Honza)Uhelné safari, pohled na lom ČSA (Honza)Uhelné safari, poutavé vyprávění (Honza)
Krušnohorská krajina poznamenaná těžbou uhlí (Honza)

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Mostecký Funpark nabízí 3 patra tělocviku pod širým nebem

Mostecký Funpark nabízí 3 patra tělocviku pod širým nebem

Na nejvyšším bodě parku Šibeník v Mostě vyrostlo nové lanové centrum. Dominantou prostoru je dřevěná 25 m vysoká rozhledna. Mezi stromy se prolínají zavěšené stezky v několika úrovních.

Lanové bludiště v Oseku

Lanové bludiště v Oseku

Lanové centrum nebo také 3D bludiště ve stromech je skupina ve vzduchu umístěných cestiček a prolézaček určená zejména pro děti. Celý lanový park má dvě trasy o celkové délce 110 metrů. Na té spodní se vyblbnou i malé děti, co sotva chodí, do druhého patra pak děti alespoň 6 leté. Celé se to tak nějak houpe, takže o překvapivé momenty není nouze.

Autokemp Osek nabízí klid a vyžití pro celé rodiny

Autokemp Osek nabízí klid a vyžití pro celé rodiny

Autokemp Osek leží na úpatí Krušných hor. Dlouhodobě je v různých anketách vyhodnocován jako (jeden z) nejlepších kempů ve své kategorii. Můžete tu bydlet ve stanech, karavanech, chatkách. Můžete vyrážet na výlety do přírody, za kulturou, k vodě, trávit volno u vody, nebo aktivně na kole. Jeho vybavení a investice města do jeho okolí z něj dělají ideální kemp pro rodiny z dětmi. Nejen ideální, ale nejlepší kemp roku 2017 i 2018.

Naučná stezka skřítka Hrobčíka v Hrobčicích

Naučná stezka skřítka Hrobčíka v Hrobčicích

V Hrobčicích nedaleko Bíliny otevřeli naučnou stezku skřítka Hrobčíka s mýtinkou Fantazie. Cesta lokálního významu je příjemnou procházkou pro místní a blízké přespolní. Kvůli mýtince Fantazie nadchne i děti školkou povinné.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru