Uhelné safari

Ústecký kraj Zážitky pro dospěláky

Uhelné safari

Uhelné safari je exkurze do těžebních lokalit lomů na Mostecku. Největším lákadlem je podívat se zblízka na práci obřích těžebních strojů, projít se po uhelné žíle. Součástí prohlídky je i návštěva zrekultivovaných území. Jak řekl náš průvodce: stejně se všichni nejvíc těšíte na tu zaprášenou díru do země, naložil nás do terénního busu a vyrazili jsme za dobrodružstvím.

Vršanská uhelná a Severní energetická organizují exkurze do těžebních lokalit a na zrekultivovaná území po těžbě. Veřejnosti tak umožňuje zblízka se seznámit s technologií těžby hnědého uhlí, ale i obnovou krajiny po těžbě. Výlet je vhodný spíše pro tatínky. Určitě ne pro malé děti pod 12 let. Platí se přiměřené výletné. Asi na naftu.

Máte na výběr ze tří tras, první vede do lomu ČSA, druhý na lom Vršany, třetí objíždí území navrácená přírodě.

Pro mě je tenhle industriální výlet fascinujícím důkazem toho, co všechno se dá zvládnout, když se chce, jak ty obrovské a přesto maličkaté stroje do úmoru přemisťují zeminu sem a tam a těží uhlí. Když jste u nic, jsou to pěkné kolosy, když se podívate na měřítko, v jakém mění krajinu, jsou to jako angličáky na pískovišti. Lomem provází průvodci, kteří dříve na šachtě pracovali, takže výklad a historky zcela zasvěcené.

Vyrazili jsme s kamarádem na exkurzi, dozvěděli jsme se o historii a budoucnosti lomu a dolování na Mostecku vůbec, prošel jsem se po uhelné sloji, viděl rypadlo, jak odškrabuje uhlí ze země i jak ho posílá na další zpracování, viděl obrovská rypadla velikosti Petřínské věže, jak odtěžují skrývkové jíly a viděl největší stroje světa odpočívat a vzpomínat jejich zašlou slávu.

Další obrázky

Uhelné safari, KU800 odtěžuje skrývku (Honza)Rypadlo korečkové, jediné svého druhu na světě (Honza)Ta černá skála, to je uhlí (Honza)
Uhelné safari, KU300 (Honza)Uhelné safari, KU300 (Honza)Uhelné safari, KU300 detail kolesa (Honza)
Uhelné safari, pohled na lom ČSA (Honza)Uhelné safari, poutavé vyprávění (Honza)Krušnohorská krajina poznamenaná těžbou uhlí (Honza)

nahoru