Zřícenina hradu Košťálov

Zřícenina hradu Košťálov

České středohoří Hrady a zámky

Hrad Košťálov svůj strategický význam dávno ztratil, ale zase se z něj stal příjemný, pěkný a vcelku i pohodlně dostupný cíl pro výletníky. Na vršku se ocitnete vysoko nad krajinou, takže máte nádherný výhled do okolí. Na straně jedné nížinu Poohří, na straně druhé kopce Českého středohoří, které z roviny vystupují jako kužele do výšky nad okolní terén.

Na jaře tu na skalních stepích rozkvétají vzácné druhy rostlin, , skály a sutě jsou domovem užovky hladké, zmije obecné, mloka skrvnitého či slavíka obecného. My sem rádi jezdíme v červenci - neb největšími klenoty jsou tu podle nás motýli - otakárek ovocný, modrásek hnědoskrvrnný nebo otakárek fenyklový.

Doporučuji zastavit na návsi v obci Sutom a poté pokračovat po cyklostezce/červené turistické značce. Cesta je mírně svažitá, takže jsme to dali i s malými dětmi. Samozřejmě hrad je na kopci, takže konec procházky je lehce více vzhůru.

Více info

volně přístupná zřícenina

Obrázky

Zřícenina hradu Košťálov (Honza)Zřícenina hradu Košťálov (Honza)Zřícenina hradu Košťálov (Honza)

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Lovoš

Lovoš

Lovoš tvoří přirozenou dominantu Lovosic. Národní přírodní rezervace Lovoš zaujímá vrcholové a částečně svahové partie dvou vrchů s odlišnou geologickou stavbou. Velký Lovoš (570 m n. m.) se zásaditými čedičovými horninami, Malý Lovoš, též Kybička (489 m n. m.), s kyselejší trachytovou horninou. Hojně jsou zastoupeny chráněné rostliny, např. třemdava bílá, kosatec bezlistý, koniklec luční, bělozářka liliovitá. Bohatá je hmyzí fauna.

Hazmburk

Hazmburk

Silueta dvou hradních věží patří v Českém Středohoří hradu Hazmburk. Neplést se zříceninou Trosky z Českého ráje. Z dálky se tyčí na čedičovém vrchu nad obcí Klapý tři a půl kilometru severozápadně od města Libochovice.

Park Osmička v Lovosicích láká k procházce na novou vyhlídku

Park Osmička v Lovosicích láká k procházce na novou vyhlídku

Ale zatím jenom láká, ještě se dokončují poslední práce. Pohodový parčík Osmička v maloměstském stylu najdete na břehu řeky Labe. Příjemnou procházkou podél vody nebo lehkým sportováním tu můžete strávit prosluněné odpoledne.

Procházka Opárenským údolím

Procházka Opárenským údolím

Opárenské údolí je turisticky atraktivní část Českého středohoří mezi obcemi Velemín a Malé Žernoseky. Údolím vede převážně asfaltová cesta, částečně lesní zpevněná cesta. Příjemná procházka nebo cykloprojížďka údolím podél Milešovského potoka nabízí příjemnou relaxační procházku s mírným převýšením.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru