Vánoční trhy a návštěva Staroměstské radnice

Praha Rozhledny a vyhlídky pro dospěláky

Vánoční trhy a návštěva Staroměstské radnice

Hledal jsem důvod, proč vylézt na Staroměstskou radnici, letos o adventu jsem ho našel. Pohled z výšky na vánoční trhy. Romantika až na půdu, a to doslova. Abychom si prodloužili zážitek z vánočních trhů, vyrážíme směrem ke Staroměstské radnici, zamýšlejíc vystoupit na radniční věž a podívat se na náměstí pěkně z výšky.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí
Je tu tedy totálně přelidněno. Náměstí vévodí vysoký nazdobený strom, který se každou hodinu, v půl, zhasne, aby se následně za doprovodu ústřední melodie z pohádky Tři oříšky pro Popelku, zase rozsvítil. Najdete zde několik stánků,jak s vánočními pochutinami, tak s klasickými klobásami, nechybí punč, svařák, pečené mandle, samozřejmě trdla. Nechybí ani řemeslné stánky a stánky s charitou. Vše pěkně sladěné do stejného designu. My tu jsme vždy a pouze o víkendu - tak nevím, jak přes týden - ale nám se celým víkendovým odpolednem se line živý zpěv koled a jiných vánočních písní z pódia. Ceny jsou tu ryze evropské (rozuměj 2x takové, co jinde).

Vzhůru vzhůru na věž
Fronta ke kase je dlouhá, ale objevuji informaci: nestůjte ve frontě, kupte si lístky on-line. Takže za 2 minuty mám vstupné zaplacené, ještě jsem ušetřil 40 Kč na každém lístku a u vstupu nečekáme a jdeme rovnou dovnitř. Trošku je mi líto ostatních postávajících, ale cedulka tam byla pro všechny.

Vzhůru můžeme buď pěšky po chodníčku bez schodů, nebo můžeme využít vymoženosti moderní doby a opravdu vkusného výtahu. Tak to jsme opravdu nečekali. Výhled si můžete prohlédnout na fotkách pod článkem. Z prvního patra radnice si ještě můžete prohlédnout Orloj zevnitř, což bohužel zjišťujeme až z letáčku, který jsme si přinesli domů.

Jak se tam dostat
V předvánočním čase a během adventních víkendů zejména je to tu v okruhu několika kilometrů pro auta zakleté. Doporučuju zaparkovat na záchytných parkovištích P+R v okolí linky A metra a dojet metrem na stanici Staroměstská. Parkování 3h zdarma je v OC Nový Smíchov, to by se asi taky dalé. Palladium je totálně přecpané, byť návěstidla na nábřeží hlásí něco jiného. Parkovné je navíc 55 Kč/hod. Ale je to nejbližší místo, kde se zaparkovat s trochou umu a štěstí dá. A pak to jenom už 5 minut pěšky.

Další obrázky

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí (Honza)Vánoční trhy na Staroměstském náměstí (Honza)Výtah na Staroměstskou radnici (Honza)
Staroměstská radnice - výhled na vánoční trhy (Honza)Staroměstská radnice - výzdoba stropu (Honza)Staroměstská radnice - orloj (Honza)

nahoru