Procházka Opárenským údolím

České středohoří Outdoor

Procházka Opárenským údolím

Opárenské údolí je turisticky atraktivní část Českého středohoří mezi obcemi Velemín a Malé Žernoseky. Údolím vede převážně asfaltová cesta, částečně lesní zpevněná cesta. Příjemná procházka nebo cykloprojížďka údolím podél Milešovského potoka nabízí příjemnou relaxační procházku s mírným převýšením.

Podél potoka dříve stávalo několik mlýnů, ze kterých se dnes zachoval pouze zrekonstruovaný Černodolský mlýn zhruba uprostřed cesty, kde si můžete odpočinout a naobědvat.

Cestou potkáte památné Císařské schody, kterými může začít třeba váš výstup na horu Lovoš. Dále potkáte například zříceninu hradu Oparno.

Vstupními místy do údolí je odbočka turistické značky v obci Velemín, nebo parkoviště u hřiště v obci Malé Žernoseky, ulice Opárenská. Dříve bylo dostupné motoráčkem do stanice Opárno, nicméně v důsledku sesuvu půdy je trať na dlouhou dobu přerušena. Doufejme, že v budoucnu dojde k opravě a znovuzprovoznění.

V horní části Opárenského údolí jsou k vidění mohutné překlenovací oblouky dálnice D8. Opárenské údolí totiž leží na trase posledního dostavovaného úseku dálnice D8, jejíž součástí je i 275 metrů dlouhý most Oparno. Tato jedinečná stavba mostu v chráněné oblasti Českého středohoří byla zahájena počátkem roku 2008. Je unikátní už proto, že se tato část stavby dálnice D8 realizuje v krajinném pásmu, kde musí být splněny zvláštní požadavky na ochranu přírody. Stavaři totiž vůbec nesmí vstoupit do údolí. Projektanti tak navrhli konstrukci, která celé údolí překlenuje bez nutnosti stavebního zásahu pod mostem samotným.

Další obrázky


nahoru