Milešovka

České středohoří Do přírody

Milešovka

Hora Milešovka, jež je se svými 837 m nejvyšší horou Českého středohoří, se pyšní hned několika „nej“. Je i největrnější horou s nejvíce bouřemi u nás, a proto bývá nazývána Hromovou horou. Rozhled z ní je považován za jeden z nejkrásnějších nejen v Česku. Své okolí převyšuje o úctyhodných 350 m, a tak nabízí ideální kruhový rozhled.

Na vrcholu se nachází rozhledna, meteorologická stanice a stálé pracoviště Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Po výstupu na vrchol přes národní přírodní rezervaci Milešovka, která je rovněž evropsky významnou lokalitou soustavy NATURA 2000, je možné strávit příjemné chvíle v novém zázemí pro turisty.

Nejsnazší cesta je z vesnice Bílka. Je to nejvýše dosažitelné místo autem. Ale i tak to bude pěknej krpálek. Odměnou vám bude nádherný výhled do okolí. V období podzimních a zimních mlh, bude až nad nimi, takže se ohřejete na sluníčku a uvidíte široko daleko úchvatné úkazy.
Na Milešovce je webkamera, takže už na začátku výletu víte, do jakého počasí jdete.


Vrcholová restaurace funguje. Příležitostně otevřená i vrcholová rozhledna. Lanovku, kterou vidíte v turistické mapě za způsob zdolání vrcholu nepovažujte, je to pouze nákladní verze.

Další obrázky


nahoru