Procházka z Maxiček na stolovou horu Zschirnstein

Českosaské Švýcarsko Do přírody pro dospěláky

Procházka z Maxiček na stolovou horu Zschirnstein

Lehce delší procházka z Maxiček (CZ) na nedalekou německou stolovou horu Zschirnstein za dalekými výhledy po Saském Švýcarsku. Tam a zpátky nějakých 15 km, většina po asfaltové cestě českým pohraničím.

Zřejmě po bývalé cestě sloužící k ochraně hranice jsme vyrazili z poslední české vesničky Maxičky (u Děčína) směrem do Německa. Cesta po asfaltové cestě lesem pěkně utíkala. Mířili jsme kousek za hranici na vyhlídkovou stolovou horu, jejíž jméno stěží napíšete, o to hůře vyslovíte - Grosser Zschirnstein.

V Maxičkách jsme zaparkovali na místě k tomu určeném (po návratu lze doplnit tekutiny kousek vedle v kiosku s pergolou). Cesta vede po žluté turistické značce, též značené jako cyklostezka. I s malými dětmi to dáte v pohodě. Profil cesty je rovinatý, lehce svažitý směrem k Německu. Propojka mezi českou a německou stezkouu, u Ćeské brány, vás trošku vystraší, ale po 500 metrech už najedete na německý šotolinový standard.

K hoře se budete přibližovat zprava po žluté značce. Nejdřív ji celou objedete, abyste vystoupali na vrcholové plató. Kvůli tomuhle kousku na konci nemůžu doporučit výlet pro děti na kolech. Protě tady to je po kamenech, kořenech a museli byste nosit. No škoda, ale tady vyfiknout asfalt nebo něco podobnýho by hraničili s žalářem za nevkus. Na vrcholu se cestička vine mezi břízami a borůvčím. Vůně lesa úžasná.

Z okraje skály shlédnete půlku Saska. Zdejší geodetický bod je jeden z 33 bodů, které mapují celé Německo. Takže vidět je tu opravdu daleko. Chce to jenom lepší počasí. Na vyhlídce není žádné zázemí kromě přístřešku pro nepřízeň počasí.

Pokud byste chtěli vzít s sebou psa, myslete na misku s vodou, cestou není kde.

Další obrázky

Cesta z Maxiček vede po asfaltové cestě (Táta)Téměř u cíle (Táta)Grosser Zschirnstein (Táta)
Výhledy (Táta)Grosser Zschirnstein (Táta)Triangulační bod Zschirnstein (Táta)

nahoru