Hazmburk

České středohoří Hrady a zámky s dětmi se psem pro dospěláky

Hazmburk

Silueta dvou hradních věží patří v Českém Středohoří hradu Hazmburk. Neplést se zříceninou Trosky z Českého ráje. Z dálky se tyčí na čedičovém vrchu nad obcí Klapý tři a půl kilometru severozápadně od města Libochovice.

My sem rádi jezdíme na přelomu června a července. To se tu prohánějí a na čediči vyhřívají žlutí otakárci. Kamarádi doporučují i jaro, kdy všude kvetou meruňkové sady.

Parkujeme na parkovišti za humny vesničky Klapý (v roce 2018 za 50 Kč) a pak stoupáme po žluté turistické značce, poslední zatáčku pak po červené. Na parkovišti je poznámka, že s kočárkem nebo za deště máme použít polní cestu bočním směrem ku Zlaté stezce zemí hradů (turistická červená). To jsme neměli důvod. Cesta z parkoviště, to jsou 3 kilometry mírně vzhůru ve stínu stromů. Hrad uvidíte až skoro u cíle. Na hrad se platí vstupné.

Dolnímu hradu dominuje mohutná oválná Černá věž, vysoká 25 metrů, z tmavého čediče. Ta dosahuje šířky devíti metrů v průměru a má dva metry tlusté zdi. O metr vyšší Bílá věž s cimbuřím, která vévodí Hornímu hradu, je ze světlého pískovce a je zpřístupněná k rozhlédnutí.

Z Hazmburku je překrásný výhled na město Libochovice, ale i na celé dolní Polabí a Poohří, v dáli s bájnou horou Říp i na úchvatné panorama Českého středohoří.

Další obrázky

Hazmburk (Honza)Hazmburk (Honza)Hazmburk - otakárci podél cest (Honza)
Hazmburk - Černá věž (Honza)Hazmburk - Bílá věž (Honza)Hazmburk (Honza)
Hazmburk - výhled z věže (Honza)Hazmburk (Honza)Otakárek ovocný (Honza)
Otakárek fenyklový (Honza)Hazmburk - cesta ve stínu (Honza)

nahoru