Byli jsme místo vás v Krka, abyste vy už nemuseli

Chorvatsko Outdoor

Byli jsme místo vás v Krka, abyste vy už nemuseli

Národní park Krka, pokud jste tu nebyli, budete znát asi jako ten vodopád, kde se dá koupat a že se tu točil Vinnetou. Já už tu byl podruhé, a i po 18 letech jsem si vybavil, že tohle bylo blbý už minule a stejně tomu je i dnes. Plus pár dalších věcí, které mi říkají vám ten zvažovaný výlet spíš rozmluvit. Jenomže vy si nedáte poradit a stejně tam pojedete. Ale nemůžete říct, že jsem vás nevaroval.

Většina návštěvníků míří do vesnice Lozovac na vodopády Skradinsky Buk. Je to tu samozřejmě kus nádherné zelené přírody, kterou v porovnání s vyprahlou okolní prérií jen tak někde v Chorvatsku nenajdete. Je to národní park s procházkou nad vodou po atraktivních povalových chodníčcích a s profláknutým koupáním u vodopádu.

Než sem pojedete, zkontrolujte si prvně cenu. Letos to bylo nějakých 200 kuna za dospělou osobu (rok 2019). Snaží se tou obrovskou cenou regulovat příliv turistů, ale i tak jich tu je mraky. Po hodníčcích jdoutrojstupem jak v průvodu na prvního máje. Na rodinných fotkách tak často budete mít i lidi, kteří s vámi nic nemají společného, protože jinak to tu nejde.

Parkuje se na na planině nad vodopádem, dolů můžete pěšky nebo vás dolů k řece sváží autobusy. Organizace asi nevázne, aledoprava ano. Autobusy se na úzké cestě nevyhnou, takže jezdí kyvadlově. Čili se chvilku musí čekat.

V největší sezoně tu opravovali lávku - další radost. Na jaře asi nebyl čas. No jo no. Pak si užíváte pochod přírodou, pod vámi zurčí řeka, jdete skoro džunglí. Nádhera.

A tu přicházíte k vyhlídce na cosi. Proderete se lidmi, kteří přijeli s vámi v jednom za čtyř autobusů a nakonec zjistíte, že z vyhlídky na vodopád nic nebude, protože zarostla vegetací a pokud nemáte aspoň 250 cm, tak smůla. A třeba to u další vyhlídky bude lepší...? A ono nebude... nechápu, že to mírně neupraví motorovkou nebo aspoň nevyvážou...

A pak teda ten vodopád. Lidí jak v mraveništi. Vlez do vody vůbec žádnej, prostě skáčete pomalu ze skály, klopítáte o obnažené kořeny, jste od bláta. Kde se převléknout do plavek není. Je vám vedro, vlhko, a voda je naopak brutálně ledová. Šok, a pokud to srdce přežije, je to pak fajn. Na selfíčku máte nějakýho cizince a jeho rodinu. Vinnetou se nedostavil. Buď je v Plitvici nebo ho zrovna dávaj v televizi.

No s pak v tom vedru asi 1000 schodů nahoru na točnu autobusů a čekat na ten, který vás vyveze na horní parkoviště. Vyhlídky jsou asi 3, ze 2 není nic vidět, co by za to stálo.

Pokud sem naknec pojedete, mějte na paměti, že Krka není jenom tenhle vodopád, ale lístek platí třeba i na 45 km vzdálený Roški slap.

Video k tématu Byli jsme místo vás v Krka, abyste vy už nemuseli

Další obrázky

národní park Krka, Chorvatsko (Táta)národní park Krka (Táta)národní park Krka (Táta)

nahoru