Sveti Jure - vysokohorská turistika autem

Chorvatsko Do přírody pro dospěláky06/2019

Sveti Jure - vysokohorská turistika autem

“Když už tam budete, sem se musíte zajít podívat.”, říkali se šibalským úsměvem jedni. “Asi se ale naučíš couvat.”, na to druzí. No, nelitujeme. Těchto 23 km vysokohorské turistiky několika rostlinnými pásmy a s finální vyhlídkou na střední Dalmácii opravdu stojí za to!

Na vrchol Sveti Jure (1752 m, národní park Biokovo) se opravdu dá dojet autem. Google hlásí 1:20 hod pro výjezd, spíš to budou hodiny dvě. Budete vystupovat, fotit a couvat. Pokud máte možnost jeďte něčím menším, zejména ke konci výjezdu je silnička opravdu úzká, stěží projede jedno auto. Protisměrné dopravě se vyhýbáte v takových kapsách u silnice, nebo v širších zatáčkách. Někdy musíte po úzké silničce odcouvat i 200 metrů. Vpravo skála, vlevo sráz. Nic pro dámičky s parkovacím asistentem. Je dobré nejezdit ve vláčku, 3 auta za sebou obvykle způsobí problém. A pak si pamatujte, kde bylo poslední širší místo, kde se dalo vyhnout nebo jak přemluvit protijedoucí auto, aby zařadilo zpátečku ono. A modlit se, abyste nepotkali dodávku, nedejbože autobus.

Cesta začíná kousek za Makarskou, nejprve les s občasnými výhledy na moře, později zajedete mezi kopce a kocháte se bílými skalisky, rostlinstvem, úzkou silničkou a přírodou.

Nová atrakce od roku 2020 je Skywalk Biokovo - prosklená vyhlídková plošina ve tvaru půlkruhu, vystrčená přes okraj útesu.

Když vyjedete autem až úplně nahoru na Sveti Jure dostanete limit 20 minut na menší okružní procházku po vrcholu. Tak akorát na pár fotek na okolní hory, dolů na moře a najdete i jadranskou dálnici, po které jste sem nejspíš přijeli. Svačinu tady neplánujte, to si spíš zastavte na nějaké odpočívce s lavičkami cestou. Je tu o dobrých 12 stupňů méně než na pláži, fouká vítr, takže plážová obuv a plavky nejsou to pravé oblečení...

Více info

vstupné (2019): 50 kun za dospělou osobu
V sezoně už bývá po 9:00 velmi obsazeno a téměř nemožné vjet. Pouští kolem 20 aut za hodinu.

Obrázky

Sveti Jure - vysokohorská turistika autem (Táta)Sveti Jure - vysokohorská turistika autem (Táta)Sveti Jure - vysokohorská turistika autem (Táta)Sveti Jure - vysokohorská turistika autem (Táta)
Sveti Jure - vysokohorská turistika autem (Táta)Sveti Jure - vysokohorská turistika autem (Táta)Sveti Jure - vysokohorská turistika autem (Táta)Sveti Jure - vysokohorská turistika autem (Táta)

Video k tématu Sveti Jure - vysokohorská turistika autem

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Kemp Riviera Makarska

Kemp Riviera Makarska

Makarská je středobod Chrovatska. Všichni Češi se tu v létě potkají. Apartmány jsou zaplněné na rok dopředu. Ale je tu taky autokemp. Jak to v něm vypadá? A vyplatí se tu zastavit?

Pobřežní procházka do Makarské a zpátky autovláčkem

Pobřežní procházka do Makarské a zpátky autovláčkem

Příbřežní procházka po plážích až do Makarské. Pěšky tam a dětským autovláčkem zpátky. Autem se nám do centra nechtělo zajíždět kvůli parkování a taky jsme chtěli lehnout na méně zaplněné pláže. Délka téhle procházky je zhruba 4km, ale jak rychle jí projdete závisí na vás - kolikrát si zaplavete v moři, jestli budete třeba obvědvat a kolikrát si vystojítefrontu na zmrzlinu. Zvádnete ji v pohodě i s kočárkem.

Bungalows Family Urania Baška Voda

Bungalows Family Urania Baška Voda

Tady v tom borovém háječku si připadám jak v kempu na Mácháči. Patrové bungalovy pojmou 4 rodiny. Každý byteček má 2 ložnice, kuchyňský kout, obývák, koupelnu se sprchovým koutem. Klimatizace vychladí celý byteček. Přízemní byty dále nabízí odpočinek na verandě. Ubytování je skromnější, ale má jednu nespornou výhodu.

Baška Voda

Baška Voda

Općina Baška Voda je jedna zvesniček na dřívější Jadranské magistrále spojující Zadar a Makarskou. Magistrálu nahradila nová dálnica A1, ale na kouzlo Baška Vody našinec (ani Chorvat) nezapomněl.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru