Sveti Jure - vysokohorská turistika autem

Chorvatsko Do přírody pro dospěláky

Sveti Jure - vysokohorská turistika autem

“Když už tam budete, sem se musíte zajít podívat.”, říkali se šibalským úsměvem jedni. “Asi se ale naučíš couvat.”, na to druzí. No, nelitujeme. Těchto 23 km vysokohorské turistiky několika rostlinnými pásmy a s finální vyhlídkou na střední Dalmácii opravdu stojí za to!

Na vrchol Sveti Jure (1752 m, národní park Biokovo) se opravdu dá dojet autem. Google hlásí 1:20 hod pro výjezd, spíš to budou hodiny dvě. Budete vystupovat, fotit a couvat. Pokud máte možnost jeďte něčím menším, zejména ke konci výjezdu je silnička opravdu úzká, stěží projede jedno auto. Protisměrné dopravě se vyhýbáte v takových kapsách u silnice, nebo v širších zatáčkách. Někdy musíte po úzké silničce odcouvat i 200 metrů. Vpravo skála, vlevo sráz. Nic pro dámičky s parkovacím asistentem. Je dobré nejezdit ve vláčku, 3 auta za sebou obvykle způsobí problém. A pak si pamatujte, kde bylo poslední širší místo, kde se dalo vyhnout nebo jak přemluvit protijedoucí auto, aby zařadilo zpátečku ono. A modlit se, abyste nepotkali dodávku, nedejbože autobus.

Cesta začíná kousek za Makarskou, nejprve les s občasnými výhledy na moře, později zajedete mezi kopce a kocháte se bílými skalisky, rostlinstvem, úzkou silničkou a přírodou.

Nová atrakce od roku 2020 je Skywalk Biokovo - prosklená vyhlídková plošina ve tvaru půlkruhu, vystrčená přes okraj útesu.

Když vyjedete autem až úplně nahoru na Sveti Jure dostanete limit 20 minut na menší okružní procházku po vrcholu. Tak akorát na pár fotek na okolní hory, dolů na moře a najdete i jadranskou dálnici, po které jste sem nejspíš přijeli. Svačinu tady neplánujte, to si spíš zastavte na nějaké odpočívce s lavičkami cestou. Je tu o dobrých 12 stupňů méně než na pláži, fouká vítr, takže plážová obuv a plavky nejsou to pravé oblečení...

Video k tématu Sveti Jure - vysokohorská turistika autem

Další obrázky

Sveti Jure - vysokohorská turistika autem (Táta)Sveti Jure - vysokohorská turistika autem (Táta)Sveti Jure - vysokohorská turistika autem (Táta)
Sveti Jure - vysokohorská turistika autem (Táta)Sveti Jure - vysokohorská turistika autem (Táta)Sveti Jure - vysokohorská turistika autem (Táta)
Sveti Jure - vysokohorská turistika autem (Táta)Sveti Jure - vysokohorská turistika autem (Táta)

nahoru