Naučná stezka vodních mlýnů

České středohoří Outdoor

Naučná stezka vodních mlýnů

V malebném údolí Lučního potoka se skupina místních nadšenců pustila do tvorby unikátní mlynářské stezky, která návštěvníky seznámí s mlynářským řemeslem. Cílem projektu je zrenovovat pět historických vodních mlýnů z nichž mnohdy nezbylo nic než základy.

Na Lučním potoce bylo kdysi dvacet mlýnů a vodních pil. Zajímavostí potoka je rybí přechod umožňující lososovitým rybám cestu na trdliště.

Místní nadšenci se snaží o vybudování naučné stezky, která by měla ukázat, jak pracovaly mlýny, které ještě před sto lety stály na březích potoka. První z původních sedmadvaceti Týniště 27 už funguje - zájemci si zde mohou vyzkoušet práci mlynářů. Jednotlivé mlýny jsou od sebe vzdálené 300 metrů, vzdálenost od prvního k poslednímu činí 1,5 kilometru. Obnovení dalších čtyřech mlýnů se teprve chystá. K jedněm z nejcenější patří mlýn Týniště 28 jehož mechanismus poháněl mimo mlýnského kola také pilu. Vedle mlýna stávala také lisovna oleje. Ačkoliv se jedná o nejhustěji osazené mlýny ve střední Evropě, do dnešních časů se z nich dochovalo jen torzo původního počtu. Některé zkrachovaly už v 19. století, jiné po druhé světové válce.

Další obrázky


nahoru