Červené a Modré jezero

Chorvatsko Outdoor pro dospěláky07/2019

Červené a Modré jezero

Crveno jezero a Modro jezero jsou velké krasové propadliny povrchu. Do jedné se dá sestoupit až k vodní hladině, druhý kráter je tak prudký, že to obyčejný výletník nesvede. Vedle nich vyrostlo městečko Imotski a najdete je v Chorvatsku. Pokud jste třeba na Makarské riviéře, je to pěkný nápad, jak sina jedno odpoledne odpočinout od moře.

Červené jezero je 528 metrů hluboká díra, zhruba do poloviny zatopená. Dno se nachází asi 6 metrů pod hladinou moře. Abych vám to popsal, jak to vypadá: to si takhle jdete po cestě a najednou 528 metrů okamžitý a kolmý sráz, díra do země gigantických rozměrů. Prostě jak se propadl vahou strop jeskyně, kterou vymlely deště a prosaky svrchní vody za dobujánevimkolika desítek tisíc let. Jámu shlédnete pěkně z vyhlídky rovnou u silnice. Ta hloubka je tak gigantická, že to musíte fotit na výšku, aby fotka byla troškuvypovídající.

A není to jistě náhoda, že 1,5 km odsud se to stalo ještě jednou a vznikla džuzna pro Modré jezero. Jezero sití podzemní prameny a déšť, proto jeho hladina je nejvyšší zpravidla na jaře. Někdy prý dokáže téměř vyschnout (kolísání hladiny patrné na obrázku ze stop ve svahu). Po cikcak turistickém chodníčku můžete dojít na jeho dno a vykoupat se. Sestup kamenitým vyprahlým trychtýřem vyžaduje pecnou obuv, zásobu vody a odolnost vůči chorobám z přehřátí a vyčerpání.

Já si to vyfotil a natočil z vyhlídky vedle silnice a unešen jsem byl i takto odshora zadarmo.

Více info

Vstupné pro dospělého návštěvníka je 30 kuna (rok 2019).

Obrázky

Modré jezero (Táta)vyhlídka na jezero (Táta)Červené jezero (Táta)

Video k tématu Červené a Modré jezero

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Sveti Jure - vysokohorská turistika autem

Sveti Jure - vysokohorská turistika autem

“Když už tam budete, sem se musíte zajít podívat.”, říkali se šibalským úsměvem jedni. “Asi se ale naučíš couvat.”, na to druzí. No, nelitujeme. Těchto 23 km vysokohorské turistiky několika rostlinnými pásmy a s finální vyhlídkou na střední Dalmácii opravdu stojí za to!

Kemp Riviera Makarska

Kemp Riviera Makarska

Makarská je středobod Chrovatska. Všichni Češi se tu v létě potkají. Apartmány jsou zaplněné na rok dopředu. Ale je tu taky autokemp. Jak to v něm vypadá? A vyplatí se tu zastavit?

Pobřežní procházka do Makarské a zpátky autovláčkem

Pobřežní procházka do Makarské a zpátky autovláčkem

Příbřežní procházka po plážích až do Makarské. Pěšky tam a dětským autovláčkem zpátky. Autem se nám do centra nechtělo zajíždět kvůli parkování a taky jsme chtěli lehnout na méně zaplněné pláže. Délka téhle procházky je zhruba 4km, ale jak rychle jí projdete závisí na vás - kolikrát si zaplavete v moři, jestli budete třeba obvědvat a kolikrát si vystojítefrontu na zmrzlinu. Zvádnete ji v pohodě i s kočárkem.

Kemp Čisté

Kemp Čisté

Spíš menší kempík, možná lehce nemoderní vybavením, ale kompletně ve stínu a hlavně: u nádherné pláže. Ta pláž rozhodla o tom, že jsme se tu nakonec zdrželi 3 dny.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru