Červené a Modré jezero

Chorvatsko Outdoor pro dospěláky

Červené a Modré jezero

Crveno jezero a Modro jezero jsou velké krasové propadliny povrchu. Do jedné se dá sestoupit až k vodní hladině, druhý kráter je tak prudký, že to obyčejný výletník nesvede. Vedle nich vyrostlo městečko Imotski a najdete je v Chorvatsku. Pokud jste třeba na Makarské riviéře, je to pěkný nápad, jak sina jedno odpoledne odpočinout od moře.

Červené jezero je 528 metrů hluboká díra, zhruba do poloviny zatopená. Dno se nachází asi 6 metrů pod hladinou moře. Abych vám to popsal, jak to vypadá: to si takhle jdete po cestě a najednou 528 metrů okamžitý a kolmý sráz, díra do země gigantických rozměrů. Prostě jak se propadl vahou strop jeskyně, kterou vymlely deště a prosaky svrchní vody za dobujánevimkolika desítek tisíc let. Jámu shlédnete pěkně z vyhlídky rovnou u silnice. Ta hloubka je tak gigantická, že to musíte fotit na výšku, aby fotka byla troškuvypovídající.

A není to jistě náhoda, že 1,5 km odsud se to stalo ještě jednou a vznikla džuzna pro Modré jezero. Jezero sití podzemní prameny a déšť, proto jeho hladina je nejvyšší zpravidla na jaře. Někdy prý dokáže téměř vyschnout (kolísání hladiny patrné na obrázku ze stop ve svahu). Po cikcak turistickém chodníčku můžete dojít na jeho dno a vykoupat se. Sestup kamenitým vyprahlým trychtýřem vyžaduje pecnou obuv, zásobu vody a odolnost vůči chorobám z přehřátí a vyčerpání.

Já si to vyfotil a natočil z vyhlídky vedle silnice a unešen jsem byl i takto odshora zadarmo.

Video k tématu Červené a Modré jezero

Další obrázky

Modré jezero (Táta)vyhlídka na jezero (Táta)Červené jezero (Táta)

nahoru