Železniční muzeum Zubrnice

České středohoří Zážitky 02/2018

Železniční muzeum Zubrnice

Muzeum se nachází na nádraží t.č. neprovozované dráhy Velké Březno - Úštěk. Skládá se z několika expozic zaměřených na historii železniční dopravy (historie a současnost místní dráhy Velké Březno - Verneřice - Úštěk, dobová dopravní kancelář, sbírka historických drezín, expozice staniční a zabezpečovací techniky, histrorická kolejová vozidla).

Provoz byl na trati zahájen u příležitosti 60. narozenín císaře Františka Josefa I. Malé železniční muzeum v prostorách nádraží nabízí stálou expozici o historii i současnosti této trati s řadou fotografií, dokumenty, ale i malou dopravní kanceláří s dobovým vybavením či historické drezíny. Na nich, ať motorových, či poháněných lidskou silou, jsou pro zájemce přirpaveny projížďky. Jedenáctikilometrová část trati byla zapsána na seznam památek ČR.
O trať se stará Kroužek přátel železnice, který by na ní postupně obnovuje provoz. Muzeum je otevřeno v období duben - říjen o sobotách, nedělích a svátcích, o letních prázdninách navíc v pracovních dnech mimo pondělí. V jinou dobu lze otevření muzea po dohodě objednat. V místě je zajištěno malé občerstvení a prodej suvenýrů.

Více info

Obrázky

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Naučná stezka vodních mlýnů

Naučná stezka vodních mlýnů

V malebném údolí Lučního potoka se skupina místních nadšenců pustila do tvorby unikátní mlynářské stezky, která návštěvníky seznámí s mlynářským řemeslem. Cílem projektu je zrenovovat pět historických vodních mlýnů z nichž mnohdy nezbylo nic než základy.

Muzeum lidové architektury

Muzeum lidové architektury

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře

Druhou nejvyšší horu Verneřického a pravobřežního Středohoří mají zdejší obyvatelé spojenu zejména s mohutnou betonovou věží televizního vysílače. Málokdo ale ví, že tato hora, položená mezi kaňonem řeky Labe a náhorní plošinou u Verneřic, má vedle Humboldtovy vyhlídky - skalnatého vrcholu se znamenitým výhledem také horskou boudu s občerstvením.

Zubrnický motoráček

Zubrnický motoráček

Zubrnický motoráček jezdí jako turistická výletní linka T3 systému Dopravy Ústeckého kraje. Letos je v provozu od 25.3 do 30.10. vždy o sobotách, nedělích a státních svátcích. Vyráží z Ústí nad Labem - Střekova v 9:50, 11:50, 13:50 a 15:50

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru