Železniční muzeum Zubrnice

České středohoří Zážitky

Železniční muzeum Zubrnice

Muzeum se nachází na nádraží t.č. neprovozované dráhy Velké Březno - Úštěk. Skládá se z několika expozic zaměřených na historii železniční dopravy (historie a současnost místní dráhy Velké Březno - Verneřice - Úštěk, dobová dopravní kancelář, sbírka historických drezín, expozice staniční a zabezpečovací techniky, histrorická kolejová vozidla).

Provoz byl na trati zahájen u příležitosti 60. narozenín císaře Františka Josefa I. Malé železniční muzeum v prostorách nádraží nabízí stálou expozici o historii i současnosti této trati s řadou fotografií, dokumenty, ale i malou dopravní kanceláří s dobovým vybavením či historické drezíny. Na nich, ať motorových, či poháněných lidskou silou, jsou pro zájemce přirpaveny projížďky. Jedenáctikilometrová část trati byla zapsána na seznam památek ČR.
O trať se stará Kroužek přátel železnice, který by na ní postupně obnovuje provoz. Muzeum je otevřeno v období duben - říjen o sobotách, nedělích a svátcích, o letních prázdninách navíc v pracovních dnech mimo pondělí. V jinou dobu lze otevření muzea po dohodě objednat. V místě je zajištěno malé občerstvení a prodej suvenýrů.

Další obrázky


nahoru