Doprava po Českém Švýcarsku

Českosaské Švýcarsko Zápisník

Doprava po Českém Švýcarsku

Doprava po národních parcích je vždy komplikovaná. Nejinak je tomu i v Českém Švýcarsku, zejména o prázdninách, víkendech a státních svátcích. Nejefektivnější doprava je doprava autobusy Ústeckého kraje, které na několika linkách pravidelně křižují obce, odkud vyrazit na váš výlet.

Nejpohodlnější doprava je individuální autem. Parkovacích míst je však poskrovnu, obce se snaží limitovat počet aut vysokým parkovným (150 Kč v roce 2020). Budují se nová záchytná parkoviště, třeba v Jetřichovicích je kousek před obcí parkovné zdarma, ale musíte cca 800 m dojít pěšky na start turistických tras. Parkovné může někoho odradit, nicméně zastavit na relativně vhodném místě mimo místa tomu určená je na území národního parku pokutováno policií, a to velmi intenzivně. Takže pak to máte ještě dražší. Hezky to vymysleli opět Jetřichovičtí, kdy na jeden parkovací lístek můžete stát na několika parkovištích, tedy i v okolních obcích se spádovou působností (např. Vysoká Lípa).

Oproti tomu autobusy stojí pár peněz, jezdí v hodinovém taktu a nemusíte se pro ně vracet, takže můžete plánovat i ne-okruhové výlety. V autobusu jsem našel i USB zástrčky pro dobití mobilu, wi-fi, takže třeba cestu z Jetřichovic přes Mezní Louku, Hřensko až do Děčína můžete strávit postováním obrázků na instagram.

Kolaře jsme potkávali spíše na silnicích, do skal jsou kola nevhodná - ať už kvůli kořenům, nebo žebříkům, lávkám, zúženinám a skalkám, které je nutné překonat. Na několika místech tu půjčují e-biky, ale to je opravdu jenom na kochání se.

Lodní doprava je zastoupená hlavně lodičkami v soutěskách, ale můžete se svézt i parníkem z Děčína do Hřenska, případně dál až do Saského Švýcarska a až Drážďan.

Kempování možné v několika kempech, opět s karavanem nenocovat nikde mimo určená tábořiště. Ta najdete třeba na webu www.bezkempu.cz. Pěkné zastavení opět třeba ve Vysoké Lípě na louce pod lipami.

Další obrázky


nahoru