Plavání s želvami aneb mořské kareta safari

Řecko Zážitky s dětmi pro dospěláky

Plavání s želvami aneb mořské kareta safari

Pro mě tedy jeden z nejsilnějších zážitků na ostrově. Želvy samozřejmě můžete vidět i v zoo, ale uspořádat si dobrodružnou výpravu na moře je zážitek opravdu z jiné kategorie. Už i kvůli tomu, že jsou fakt obrovské. Žádná akvarijní želvátka. Karety kladou svá vajíčka na zdejší pláže, zřejmě je přitahují i příbřežní mělčiny bez vln, které jim pomáhají se dostat na souš. Děje se tak v letní turistické sezoně, tak z toho mají zdejší turistickou atrakci. Možností a způsobů jak karety potkat a pozorovat je vícero.

První a asi ten nejjednodušší, ale nejméně zábavný, je nechat se lapit prodejci, nasednout na loď s proskleným dnem a nechat se k nim zavézt. Je to taková masivní turistika a nemá to to správné kouzlo. Máte 150% šanci, že na ně narazíte, vysílačky běží na plný pecky a kolektivní naháněná velkými loděmi mi přišla, že ty želvy musí zbytečně vystresovat.

Více individuální turistika jsou motorové čluny, které vám pomohou želvu najít, vyhodí vás přes palubu, vy si chvilku plavete a pak vás zase naloží a zavezou zpět.

Největší adrenalin a zábava jsou ale šlapadla. A určitě i nejvíc eco-friendly k želvám. Na dlouhé pláži v městě Laganas, směrem na Kalimaki si můžete půjčit šlapadlo a vyrazit na moře. Od pláže jste nějaký 300-500 metrů. Zaručeno, že potkáte želvu tady tedy nemáte - takže je to taková hra na schovávanou a objevování. Prostě dobrodružství už od začátku. Doporučuji vyrazit v pozdějších odpoledních hodinách, kdy se karety už přibližují k pláži a čekají na noc, aby provedli svůj obřad a zase odplavaly pryč. Mají plíce, takže se tu a tam musí nadechnout, obecně plavou spíše blíže k hladině, takže je v průzračné vodě prostě objevíte. Na šlapadle jste dostatečně tiší, takže želvy nevyplašíte. Ty jsou zvědavé a mnohdy se na vás přijdou i kouknout. Pak skočíte do vody, vezmete brýle, eventuelně šnorchl a plavete s nimi. Tempu stačíte v pohodě, zvířata neútočí, maximálně na vás vypustí nějaké exkrementy (vyhnul jsem se včas). Když máte vybavení, uděláte si pěkné fotky, nebo i video. Karaty stále plavou, ladně mávají ploutvema/rukama a tak jako se vznášejí a letí vodou. Víc ve videu od naší maminky.

Pokud máte s sebou děti a třeba neplavou, i pohled dolů do průzračné vody na obrovské želvy je pro ně zážitek, o kterém vám budou celý večer povídat.

Video k tématu Plavání s želvami aneb mořské kareta safari

Další obrázky

Půjčte si šlapadlo (Táta)Tady se v noci někdo pohyboval po pláži (Táta)Ochrana hnízd (Táta)

nahoru