Byli jsme na vítání ptačího zpěvu

Ústecký kraj Do přírody s dětmi pro dospěláky04/2022

Byli jsme na vítání ptačího zpěvu

Na přelomu jara a léta pořádá Česká společnost ornitologická prostřednictvím svých místních organizací akci s názvem Vítání ptačího zpěvu. Jedná se o procházku v přírodě spojenou s výkladem a pozorováním ptactva. Začíná se velmi brzy ráno, kdy jsou ptáčkové nejvíce aktivní. A věřte mi, vyplatí se přivstat si.

Vyzbrojeni termoskou s čajem, botami do rosy a dalekohledem vyrážíme chvilku po svítání do zámecké zahrady. Na místě srazu už postávají páry zvědavců, sem tam i nějaké děti. Jenom nějaké - asi se jim nechtělo vstávat. No těm našim se taky moc nechtělo, ale nakonec nelitovali.

Procházíme parkem, posloucháme perličky ze života ptáčků, snažíme se poznat, kdo je samička a kdo sameček a kde asi hnízdí. Provází nás Marek a ukazuje nám doslova kde co lítá.

Jako super, fajn - ale nejvíc pro nás byl konec procházky. Dorazili jsme k místu s nataženýma sítěma, kde se tu a tam zachytil nějaký ptáček. Martina ho ze sítě zachránila, nasadila mu kroužek, zaevidovala, zkontrolovala zdraví a parazity, řekla nám, jak hnízdí, jestli je přelétavý, nechala nás ho prohlédnout z blízka, pohladit a vypustit. Někteří ptáčkové jsou fakt drobečci, to si ani neuvědomíte, když je v letu vidíte. Neuvědomíte si, jak jsou (nebo záměrně nejsou) krásně zbarvení a jak se jim tu u nás daří.

Nakonec jsme si odnesli omalovánky, pár pracovních listů a spoustu zážitků ze super procházky!

Více info

Akci pořádá ČSO každý rok a dopředu na ní upozorňují na sociálních sítích nebo na jejich webu http://www.birdlife.cz

Obrázky

Byli jsme na vítání ptačího zpěvu (Táta)Byli jsme na vítání ptačího zpěvu (Táta)Rána jsou chladná (Táta)V lužních lesích to po ránu pěkně zpívá (Táta)

Táta

Můj základní publičkační profil, pod kterým zveřejňují tipy na výlet. Na výlety, které jsme absolvovali s našimi dětmi, a tak je tu sepisuji pro budoucnost a inspiraci ostatních. Kromě tohoto webu provozuji ještě profilový web o Krušných horách.


nahoru