Čertovy hlavy

Středočeský kraj Do přírody

Čertovy hlavy

Říká se jim Čertovy hlavy, i když připomínají spíš vodníka a čarodějnici. Jsou vyoské přes devět metrů a s výrazem strnulého šklebu zírají dolů na turisty.

Najdete je kousek od silnice č. 9 spojující Mělník a Českou Lípu, nedaloke obce Želízy. Dříve byly maskované vzrostlými borovicemi, ale před několika lety místní lesníci stromy vykáceli, takže obří hlavy opět koukají do krajiny. Podle památkářů přímé slunce čertům svědčí víc než vlhký stín, kvůli kterému na pískovci bujely mechy.

Podle mnohých jsou Čertovy hlavy druhými největšími tvářemi vytesanými člověkem ve volné přírodě. Předčí je jen portréty čtyř amerických prezidentů na Mount Rushmore v USA. Tyhle jsou však o celé století starší, v období romantismu je vytvořil Václav Levý.

Vyžíval se v sochání natolik, že v lesích kolem Želíz najdete celou zkamenělou pohádkovou říši zkříženou se zoologickou zahradou. Nikoho místního nepřekvapí třeba devítimetrový had přeseknutý vejpůl sekerou, kterého najdete u rozcestí modré a žluté turistické trasy.
Kousek dál se u jeskyně v pískovci šklebí několik dalších lidských tváří a u nich sedí Harfenice, ze které je kvůli erozi pískovce rozeznatelná už jen harfa se strunami. U umělé jeskyně Klácelka můžete zase pozdravit Jana Žižku nebo Prokopa Holého.

Málokdo ví, že obří sochy shlížejí do údolí na další lokalitu světového výhnamu. Lužní lesy a louky v rozlivech potoků Liběchovky a Pšovky, které chrání mezinárodní ochranářská úmluva, vás zvou na krátkou procházku po naučné stezce. Ovšem jen v případě, když příroda dovolí. Stezka je po pěšinkách a povalových chodníčcích schůdná pouze za nižšího stavu vody.

V obci zaparkujete bez problémů, na místo vás lesní pěšinkou dovede turistická značka.

Další obrázky


nahoru