Čertovy hlavy

Středočeský kraj Do přírody 02/2018

Čertovy hlavy

Říká se jim Čertovy hlavy, i když připomínají spíš vodníka a čarodějnici. Jsou vyoské přes devět metrů a s výrazem strnulého šklebu zírají dolů na turisty.

Najdete je kousek od silnice č. 9 spojující Mělník a Českou Lípu, nedaloke obce Želízy. Dříve byly maskované vzrostlými borovicemi, ale před několika lety místní lesníci stromy vykáceli, takže obří hlavy opět koukají do krajiny. Podle památkářů přímé slunce čertům svědčí víc než vlhký stín, kvůli kterému na pískovci bujely mechy.

Podle mnohých jsou Čertovy hlavy druhými největšími tvářemi vytesanými člověkem ve volné přírodě. Předčí je jen portréty čtyř amerických prezidentů na Mount Rushmore v USA. Tyhle jsou však o celé století starší, v období romantismu je vytvořil Václav Levý.

Vyžíval se v sochání natolik, že v lesích kolem Želíz najdete celou zkamenělou pohádkovou říši zkříženou se zoologickou zahradou. Nikoho místního nepřekvapí třeba devítimetrový had přeseknutý vejpůl sekerou, kterého najdete u rozcestí modré a žluté turistické trasy.
Kousek dál se u jeskyně v pískovci šklebí několik dalších lidských tváří a u nich sedí Harfenice, ze které je kvůli erozi pískovce rozeznatelná už jen harfa se strunami. U umělé jeskyně Klácelka můžete zase pozdravit Jana Žižku nebo Prokopa Holého.

Málokdo ví, že obří sochy shlížejí do údolí na další lokalitu světového výhnamu. Lužní lesy a louky v rozlivech potoků Liběchovky a Pšovky, které chrání mezinárodní ochranářská úmluva, vás zvou na krátkou procházku po naučné stezce. Ovšem jen v případě, když příroda dovolí. Stezka je po pěšinkách a povalových chodníčcích schůdná pouze za nižšího stavu vody.

V obci zaparkujete bez problémů, na místo vás lesní pěšinkou dovede turistická značka.

Obrázky

Poloha na mapě

Tipy na výlet poblíž

Kalvárie - Kapličky Ostré

Kalvárie - Kapličky Ostré

Barokní poutní místo na vrchu Kalvárie s krásným výhledem na Úštěcko (okres Litoměřice). Vzhledem ke stavu zchátralosti tohoto kdysi velmi výstavného objektu je jeho návštěva mimořádně působivým zážitkem. Poutní areál byl vystavěn letech 1703-1707 jezuity, jimž v této době náleželo zdejší panství. Za autora stavby bývá někdy považován známý barokní stavitel Octavio Broggio. Slavná pouť se zde konávala vždy 3. května.

Veltruským zámeckým parkem na kole

Veltruským zámeckým parkem na kole

Romantická zákoutí s drobnými pavilony, rozmanité mosty přes Mlýnský potok, divočina lužního lesa nebo pohledy do místních polí, luk a sadu. To vše objevíte s komentovanou 100 minut dlouhou cykloprohlídkou po zámeckém parku.

Muzeum čertů

Muzeum čertů

Unikátní soubor výtvarných děl věnovaných čertům je jedinečným muzeem ve střední Evropě. Muzeum sídlí v Pikartské věži v Úštěku, jsou tu mimo jiné figurky čertů i čertic, najdete zde i pohyblivý Peklém.

Bledule v Pekle u České Lípy

Bledule v Pekle u České Lípy

Mezi Zahrádkami u České Lípy a samotnou Českou Lípou se rozkládá národní přírodní rezervace Peklo. Předmětem ochrany je zde příroda a jedno kouzlo, které se děje každoročně zhruba v březnu. V údolí Robečského potoka totiž vždy na přelomu zimy a jara vykvetou desetitisíce bledulí jarních. Doslovné koberce těchto kytiček uchvátí nejednoho návštěvníka.

Ubytování poblíž

Booking.com

nahoru