Teplicko Adršpašské skály

Královéhradecký kraj Do přírody s dětmi pro dospěláky

Teplicko Adršpašské skály

Komplex Teplicko-Adršpašských skal se skládá ze dvou skalních měst. První je u Teplic nad Metují, druhé u Adršpachu. Vzájemně jsou propojena žlutou turistickou značkou :-) Krásnější a asi i navštěvovanější je Adršpašská část, nicméně hrádek jménem Střmen vás neponechá Teplické skály minout bez povšimnutí.

V oblasti jsou dva kempy. Jeden se jmenuje Kamenec a je na jednom z vršku v Teplicích. Ve druhém jsme bydleli my - Bučnice. Výhody a nevýhody jednotlivých kempů jsou popsány všude na internetu, my jsme volili podle volného místa. Ráno jsme nasedli na vláček, popojeli 4 km do Adršpachu - abychom to cestou zpět měli přecejenom trošku z kopce - alespoň podle mapy to tak vypadalo.

Do skal se vybírá vstupné, vevnitř se pohybují správci kontrolující jeho zaplacení. Platit je správné, finance jsou použity na zvelebení cest. Na počátku jsme si oběhli zatopený pískový důl v podobě jezírka. Protože jsme chtěli projít obě města v jeden den, oželeli jsme kousek zeleného okruhu, prošli jeho větší část a u lodiček si to namířili po žluté turistické značce k modrému okruhu. Skály jsou uchvacující, uvidět někdy popsaný tvar dá hodně práce, ale výhledy na Starostu, Milence nebo Lvici jsou nezapomenutelné.

A nyní zpět ke Střmenu. Je to opuštěný, zchátralý, spadnutý hrad, který zde vlastně již není. Nahoru se leze asi po 300 schodech novodobé provenience, nahoře vás čeká nádherný výhled široko vysoko daleko. Tak vzhůru tam!

Další obrázky

Střmen - některé výstupy nejsou pro každého (Honza)Střmen - je to opravdu vysoko (Honza)Teplicko Adršpašské skály (Honza)
Teplicko Adršpašské skály (Honza)Teplicko Adršpašské skály (Honza)Adršpašská pískovna (Honza)

nahoru