Na co nezapomenout při cestě do zahraničí

Evropa Zápisník 03/2018

Na co nezapomenout při cestě do zahraničí

Pokud se chystáte na výlet do Německa možná najdete užitečným tento článek, kde se snažím shrnout základní věci, na které je třeba myslet, protože prostě jedete přes hranici. Jsou to podněty, na které jsem přišel, a které mě zaskočily - třeba proto, že se liší od věcí, jak fungují u nás. Určitě to není kompletní seznam, dejte mi vědět vaše body dole do komentářů.

Hraniční přechody
Jasně, na klasickou celnici už nemusíte, ale věděli jste, že překonat hranici můžete stejně pouze na místech tomu určených - třeba i malých turistických přechodech?

Občanky, pasy
Jasně, ale...! I když vás už na hranicích nikdo nezastaví na celnici, přesto musíte umět prokázat svou totožnost. V Česku si vás zjistí třeba podle rodného čísla, v zahraničí to nejde. Takže občansku nebo pas s sebou. A to včetně vašich dětí - děti musí mít svůj vlastní pas nebo občanku i když mu je třeba jenom rok! Pas a očkovací průkaz musí mít i pes, kterého berete s sebou na výlet.

Peníze
Dříve platilo, že v málokterém obchodě akceptují klasické VISA nebo EUROCARD platební karty. Poslední dobou zejména velké řetězce tuto možnost nabízejí, ale v obchůdcích tak hojně kartou, jako v Česku nezaplatíte. Hotovost s sebou!

Mobilní signál, data
Pokud používáte on-line navigace v mobilu, myslete na nutnost stáhnout mapy off-line dříve, než vyjedete. Datové balíčky v zahraničí jsou dosti nákladné (pokud takový balíček vůbec máte aktivovaný), a pak už vám váš mobil cestu do bodu XY nenajde a budete muset kupovat papírovou mapu (ještě se vůbec dělají?).

a tak dále a tak dále
Neřeším tady samozřejmosti, jako je třeba cestovní a úrazové pojištění, nutnost vyměnit si peníze ve směnárně. Nebo že ta paní za kasou fakt neumí česky, mnohdy ani anglicky.

Více info

Projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD) umožňuje účinně organizovat pomoc českým občanům, kteří poskytnou na dobrovolném základě informace o svém plánovaném pobytu v zahraničí. http://drozd.mzv.cz/

Obrázky