Klenot mezi zámky - Ploskovice

České středohoří Hrady a zámky

Klenot mezi zámky - Ploskovice

Klenotem mezi zámky severních Čech možno nazvat zámek Ploskovice poblíž Litoměřic. Tuto nádhernou letní rezidenci ve stylu vrcholného baroka připisují historici jednomu z největších architektů této doby Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovi. Zámek Ploskovice se objevil v několika filmech, známý je hlavně z pohádky Princ a Večernice. Přitahuje zájem turistů.

Nechala jej už v první polovině 18. století vybudovat Anna Marie Františka Toskánská, manželka posledního potomka slavného italského rodu Medici. Na začátku 19. století se stal majetkem Habsburků, jako letní sídlo jej využíval hlavně císař Ferdinand V. Dobrotivý a poté i František Josef I. Po vzniku %Ceskoslovesnka zde bylo zřízeno letní sídlo Ministerstva zahraničí. Jezdil sem hlavně Edvard Beneš se svojí manželkou. Od poloviny minulého století jsou Ploskovice státním zámkem, od 60. let zpřístupněným veřejnosti. Obdivovat zde můžete soubory obrazů, porcelánu a skla, doplněné nádhernými romantickými nástropními malbami českého malíře Josefa Navrátila.

Devítihektarová romantická zahrada a umělé vodní barokní jeskyně zvané grotty i kašny z počátku 18. století doplňují možnosti prohlídky zámeckých zajímavostí. Vzbouřených poddaných zdejšího panství se kdysi podle pověstí ujal bájný rytíř Dalibor z Kozojed. VOjsko ale povstání potlačilo a Dalibor byl jako jeho vůdce zajat a uvězněn na Pražském hradě. Tam se ve věži, která pak dostala jeho jméno Daliborka, naučil dle pověsti hrát na housle. Roku 1498 byl však popraven. Jeho duch se na ploskovickém zámku jednou ročně objevuje a dohlíží na blaho svého lidu.

Další obrázky


nahoru