Vodopád slap Peričnik

Slovinsko Do přírody s dětmi pro dospěláky

Vodopád slap Peričnik

Na severu Triglavského národního parku najdete údolí Vrata. Do jeho spodní části míří turisté, aby omrkli vodopád Peričnik. No oni to jsou vlastně vodopády dva a já teda něco tak ohromujícího a silného zblízka asi ještě neviděl. Masa vody padající z výšky se s ohlušujícím rachotem tříští o skalní desku. A vy stojíte o metr vedle a máte pocit, že jak tam strčíte kebuli, máte to spočítaný.

Vodopád vidíte už od parkoviště. Cesta k němu je strmá a klikatá, ale dá se zvládnout. Během 19 minut ale budete stát u spodní paty vodopádu, voda zde padá dolů z 52 metrů. Cesta k hornímu, druhému, vodopádu vede z levé strany. Tam jsme už s našimi malými dětmi nedošli. Stezka není udržovaná a navíc tu měli popadané stromy.

Vezměte si pláštěnku, Peričnik nabízí unikátní zážitek - možnost projít prostorem za vodopádem. Ale vzhledem k vanoucímu větru a podtlaku budete pěkně mokří. V létě fajn sprcha, v jiných měsících jistě nepříjemné. Na fotkách si povšimněte postaviček lidí a jejich velikosti vzhledem k té přírodní kráse kolem.

S dětmi jsme po obhlídce vodopádů ještě seběhli k řece pod parkoviště. Ze třetiny naplněné koryto dávalo tušit, co se tu odehrává v době tání sněhu. Včetně vyschlého koryta v protisvahu. My jsme zaházeli bílými kameny do průzračné vody a jeli dál.

Video k tématu Vodopád slap Peričnik

Další obrázky

Vodopád Peričnik, pohled od silnice (Táta)Vodopád Peričnik (Táta)Vodopád Peričnik (Táta)
Za vodopádem (Táta)Vodopád Peričnik (Táta)Vodopád Peričnik (Táta)

nahoru