Dělostřelecká tvrz Hůrka Králíky

Pardubický kraj Zážitky s dětmi pro dospěláky

Dělostřelecká tvrz Hůrka Králíky

Dělostřelecká tvrz včetně rozlehlého podzemí a zázemí, které můžete navštívit společně s průvodcem. Základní povinnost každého milovníka military a obrany První republiky.

Srub je hned u silnice Králíky - Červený Potok, parkování hned před vchodem. Základní prohlídka trvá 80 minut, na povrchu není téměř nic vidět, všechno zásadní se odehrává pod povrchem. Nezapomeňte se opravdu teple obléct (včetně dlouhých kalhot), i v létě je zde stálá teplota pouhých +7 stupňů Celsia. Časy prohlídek si raději ověřte na internetu, zejména v období mimo letní prázdniny.

Součástí areálu je i bufet se základním občerstvením a posezení, prodej tématické literatury a upomínkových předmětů. Pokud budete nechávat malé děti venku, můžou na prolejzačku a houpačku. Případně do Králíků do Soví voliéry (nutné ale objednat předem).

Povrchové objekty si pak můžete projít zvlášť po Naučné stezce Vojenské historie.

Srubů je zde v okolí doslova celá řada, nedaleko odsud je Muzeum opevnění Kralický řopík, Pěchotní srub K-S 14 U Cihelny, Vojenské muzeum, na vrchu Veselka je Dělostřelecká pozorovatelna Utržený, Dále Pěchotní srub K-S 8 U Nádraží u Červeného Potoka, nebo Pěchotní srub K-S 5 U potoka v Dolní Moravě.

Dělostřelecká tvrz Hůrka a Muzeu čs. opevnění – dělostřelecká tvrz Bouda jsou největšími pevnostními stavbami ze 30. let 20 století, které jsou na území ČR přístupné veřejnosti. Jsou zároveň součástí Králické pevnostní oblasti, kde je postupně realizován největší projekt na záchranu a zpřístupnění těchto unikátních vojensko-technických a historických památek v ČR.

Další obrázky


nahoru