Jak jsme jeli poprvé trajektem

Chorvatsko Zápisník

Jak jsme jeli poprvé trajektem

Takhle - pro spoustu z vás je tohle běžná rutina. Ale každý máme nějaké to svoje poprvé, tak tady pár mých postřehů pro ty, co je to jejich poprvé, teprve čeká.

Jízdní řád - tady nečekejte nic složitého. Najdete si dopravce, mrknete na jeho stránky a víte. V Chorvatsku jezdí Jadrolinija.

Lístky - lístky je zcela určitě dobré koupit předem, abyste se v čase odjezdu nepotili nákupem. Chvilku to trvá, není to jako když jedete autobusem. Většinou se dají koupit po internetu (www.jadrolinija.hr), nebo někde blízko přístavu hledejte kancelář přepravce. Cena lístků je odvislá od výšky a délky auta, jeho typu (osobní, karavan, motocykl) a počtu přepravovaných osob. Váha nehraje roli. Takže než půjdete pro lístky, zjistěte si tyhle údaje.

Odjezd - doražte včas. Že se dostanete na palubu není garantováno, ani když máte lístek koupený na daný čas. Ale aut se na palubu vejde hafo. Už několik kilometrů před přístavem se setkáte s navigačními šipkami. Není výjimkou, že od přístavu je jedna polovina vozovky ucpána auty čekajícími na trajekt a to klidně ve frontě delší než kilometr. Čekání na sluníčku je nekonečné - větrejte, klimatizujte, seďte ve stínu. když se pak fronta pohne, poměrně svižně vás regulovčíci naženou na palubu. Ukážete palubní jízdenku a jedete dál. žádný čas na nakupování lístků. všechno už musíte mít. Osobní auta do podpalubí, větší auta (včetně kamionů na průběžné palubě. Pěkně na těsno. Zrcátko na zrcátko.

Plavba - v průběhu jízdy nemusíte být v autě. Vystoupáte po schůdcích na horní palubu (doporučuji vyfotit si pozici auta). Z horní paluby máte pěkný výhled, najdete tu lavičky (zvažte, kde je jih, abyste neseděli na přímém sluníčku). Samozřejmě tu najdete i klimatizovanou restauraci. Nezapomeňte si vzít vodu, na sluníčku vyprahne. Brýle a čepici. Až se budete blížit do přístavu, nezapomeňte včas vyrazit k autu, abyste neblokovali auta za sebou. Vyjíždí se druhou stranou lodi, takže nikde necouváte, stále vpřed.

Další obrázky

Fronta na trajekt mnohdy ucpe cesty na pobřeží (Táta)Nakládání trajektu (Táta)Na trajektu (Táta)
Paluba pro cestující (Táta)

nahoru