To nejlepší ze Zakynthosu

Řecko Města s dětmi pro dospěláky

To nejlepší ze Zakynthosu

Právě jsme se vrátili z řeckého Zakynthosu. Máme tu teď to koronavirové období, pokud vás zajímá co a jak, nechte se inspirovat. V článku najdete i tipy na výlety, zábavu a co a jak. Je to trošku delší článek, ale snad si tu najdete vše to, co potřebujete.

Vstupní brána je letiště v "hlavním městě" Zakynthos (Řekové mu říkají Zante). Samotné město je vyhlášené nákupní zónou, pobřežní promenádou, kostelíkem svatého Dionýse. Město můžete omrknout z vyhlídky Bochali. Na ostrově v 50. letech minulého století všechny budovy lehly při zemětřesení, takže nějaké klasické bílé baráčky s modrýma okenicema na Zakynthosu nenajdete. Ani moc památek, asi až na 3 kostelíky, klášter a zámek.

Dovolenková letoviska
Největší dovolenková letoviska jsou Kalamaki a Laganas. Obě téměř vedle sebe na jedné megadlouhé písčité pláži. Rodiče malých děti ocení jemný písek, velmi pozvolný vstup do vody (ještě po 100 metrech máte vodu po kolena) a vlastně žádné vlny (maximálně vlnky). My jsme bydleli v Laganas, v hotelu Poseidon beach přímo na pláži. Největší dětskou atrakcí v hotelu byl bazén a přilehlé moře. Nějaké prolézačky tu nenajdete, je tu menší koutek, ale je dost na slunci a klubovna byla z důvodu pandemie uzavřena. Animátoři dělají akce v bazénu a večer diskošku. Perfektní wifi - takhle stabilní a rychlou nemáte mnozí z vás ani doma, dostupnou na pokojích, u bazénu, v restauraci a kousek i na pláži.

Covid omezení
Při příletu na letiště jsme se museli prokázat QR kódem, který dostanete po vyplnění vstupního dotazníku kvůli COVIDu. Vyhrožují následnou namátkovou zdravotní kontrolou, ale pracovníci se tam spíš nudili. Jídlo v hotelích v rámci all inclusive si můžete očima vybrat, z pultu na talíř vám jej ale dopraví obsluha. Kvůli tomu se tvoří fronty. Hotel byl naplněn někde mezi 30-60% dle příjezdu a odjezdu hostů. Hotelů je tu dost, ale zřejmě kvůli koronaviru jich je letos hodně uzavřených (i těch z venku luxusně vypadajících), nebo netuším, jak jinak si to vysvětlit. Na pláži tak bylo volno, každý kdo přišel si v pohodě našel slunečník a lehátko (zdarma). Roušku musíte mít v letadle, na letišti, v MHD a v obchodech. Jiná omezení tu nejsou.

Proč sem lidé jezdí
O pláži a příjemném vstupu do moře jsem už psal. Turistické best-of v letní sezoně zahrnují pláž "shipwreck" Navagio se zrezlou lodí s přístupem jenom z moře, plavání s želvami kareta a tajemné modré jeskyně.

Výlet autem po ostrově
Když se vydovádíte na pláži a chcete si to tady prohlédnout, buď si zaplatíte výlet lodí na jednu z turistických atrakcí, nebo si u cestovky zaplatíte fakultativní výlet, nebo si půjčíte auto a vyrazíte na vlastní pěst na vyjížďku po ostrově. Ostrov má na délku nějakých 50km, na šířku co by kamenem dohodil. Za celodenní výlet ujedete tak 120km celkem, v autě strávíte řekněme 2 hodiny a uvidíte spoustu zajímavého - architekturu, zapadlé vesničky, strmé útesy, osamělé pláže, borovicové lesy, olivové plantáže, lisovny olivového oleje, vinařství. Všechny informace o našem autovýletě ze Zakyntosu najdete na uvedeném odkaze.

Specificky pro děti
Největší atrakce by pro děti mělo být moře. Dětská hřiště jsou na ostrově asi čtyři (povětšinou v Zante), holt to pražící slunce jim příliš nenahrává. Zaslechli jsme cosi o autovláčku Fun Train Zante (měl by jezdit mezi Laganas, Kalimaki a Zante).Prstem na mapě jsme našli vodní svět se skluzavkami Zante Water village, ale také nemůžeme poreferovat. Některé děti by mohla bavit jízda lodí s koupáním v moři, my jsme vyrazili na okružní jízdu k jeskyním Keri caves a na kareta beach na ostrově Marathonisi.

Počasí
32-34 stupňů, lehký větřík, slunečno, bez mráčku. Každý den. Večer to chce klimatizaci nebo jít spát později v noci a otevřít okno (se sítí proti komárům).

Ceny
Mluvit o cenách je dost vrtkavé. Jednak mohou být ovlivněny pandemií, jednak se liší dle lokace a hodně je ovlivňuje (ne)přítomnost konkurence. Takže v roce 2020 stál 1 litr benzinu 1,41 €, večeře v řecké taverně na pláži je od 14-20 € na osobu, 1.5l vody stojí od 1.1 € po 2€, nanuk nebo zmrlina kolem 1.5 - 2€. Půjčení auta 35-45€ na den včetně pojištění, při půjčení na víc dnů šla cena dolů. Nepřišlo mi to až tak nejhorší.

Video k tématu To nejlepší ze Zakynthosu

Další obrázky

Pláž Xigia (Táta)Větrný mlýn Blue caves view (Táta)Shipwreck Navagio beach (Táta)
Zátoky Limnionas a Porto Roxa (Táta)Laganas beach (Táta)Laganas beach (Táta)
Hotel Poseidon beach (Táta)Hotel Poseidon beach (Táta)Oleandry a tyhle liány jsou všude. Úchvatné! (Táta)
Modré moře u Blue caves view (Táta)

nahoru